İş Görüşmesinde İngilizce Kendini Tanıtma Ve Kalıplar

 

          İyi bir işte çalışmanın yolunun İngilizce konuşabilmek olduğunu birçok kişi biliyor. İngilizce bilmek hayatın farklı alanlarında da  avantaj sağladığı da birçok kişi tarafından biliniyor. İngilizce iş görüşmesi yapmak zorunda olan bir adayın başlangıç olarak sorulması muhtemel olan İngilizce olarak kendinizi tanıtabilme sorularına hazırlıklı olmalıdır.

İngilizce “Kendinizi Tanıtın” Soru Kalıpları

What can you tell me about yourself? (Bana kendinizden bahseder misiniz?)Tell me a little about yourself. (Bana biraz kendinizden bahsedin) Tell me about yourself. (Bana kendinizden bahsedin) Gibi sorulardan oluşur. Bu sorular farklı görünüyor olsalar da temelde aynı soruyu sormaktalar.  Mülakatta veya iş görüşmesinde karşınızda bulunan kişi aradıkları çalışma arkadaşı ya da personelin siz olup olmadığını anlamaya çalışmak için sizin kendinizi tanıtmanızı mutlaka isteyeceklerdir. Bu sorulara verecek olduğunuz cevap ise kurumsal dille kurulmuş cümlelerden oluşmalıdır. Bu noktada basit imla hataları yapabilirsiniz fakat bu hataları yapmaktan korkmamalısınız. Karşınızdaki kişiler sizin basit imla hatalarınızın heyecan duymanızdan kaynaklandığını bilecekler ve İngilizce bilmediğinizi düşünmeyeceklerdir.

İngilizce Kendini Tanıtma Yolları

İngilizce olarak size yöneltilen kendinizi tanıtmanızın istenildiği sorulara verilebilecek örnek bir konuşma; “ I graduated from the Boğaziçi University in 2002. I have worked for 5 years as engineer in a production company. I like to engage in my personal activities such as tennis and fishing.” “ 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesinden mezun oldum. Bir yapım şirketinde 5 yıl mühendis olarak çalıştım. Tenis ve balık tutma gibi kişisel aktivitelerimi yapmaktan hoşlanıyorum” olarak gösterilebilir.Bir cevap yazın

WhatsApp WhatsApp