İngilizce İş Başvurusu Ve Cover Letter Nasıl Yapılır?

Okulu bitirip iyi bir işe yerleşmek tüm gençlerin hayalidir. Günümüz şartlarında ise bir çok okuldan yeni mezun olan ya da daha önce okulunu bitirmiş fakat iş hayatına yeni girmeye hazırlanan kişiler bu konuda oldukça sıkıntı çekmektedir. Profesyonel anlamda iş hayatının gerekliliklerini yerine getirmeyen kişilerin iş hayatında başarılı olması da söz konusu değildir. Bu gereklilikler ise henüz iş başvuru aşamasında başlar ve kişinin kariyer basamaklarını belirleyen en önemli başlangıçtır.

Kurumsal firmaların başvuru tercihlerinden birisi olan İngilizce başvuru ve İngilizce mülakat ise kişileri bu konuda zorlamaktadır. İngilizce yapılan başvurularda özellikle iyi hazırlanmış bir cover letter özgeçmişten daha çok ön plana çıkmaktadır. Cover letter tanıtım sayfası olarak düşünülebilir. Aynı zamanda hazırlanan bu belge özgeçmişin kapak ya da başlangıç kısmı olarak da kabul edilmektedir. Bu kısımda kişisel bilgileriniz ve mezuniyet durumunuz bir paragrafta özetlenebilir.

İngilizce özgeçmişler ise hazırlanan Türkçe bir özgeçmişin İngilizce diline çevrilmesi ya da direkt olarak İngilizce örnek özgeçmişlerden örnek alarak hazırlanabilir. Özgeçmişlerde cover letter kısmında olmayan detaylı bilgiler yer almalıdır. Detaylı bilgilerden kasıt ise kişinin varsa daha önceki iş tecrübeleri ve yine varsa bu iş yerlerinden alacağı referans kişiler yer almaktadır. Kişinin sadece son mezun olduğu okul değil eğitim hayatı boyunca okuduğu tüm okullar yer almalıdır. Aynı zamanda ikamet adresi, medeni durum, sağlık durumu ve katılınan eğitimler de yer almalıdır.Bir cevap yazın

WhatsApp WhatsApp